MySQL Replace Into komutu

Merhaba, Mysql kullanırken veri eklemek için genellikle insert into kullanılır fakat az bilinen başka ekleme/güncelleme komutundan bahsedeceğim. REPLACE INTO.

Dökümantasyon der ki: REPLACE works exactly like INSERT, except that if an old row in the table has the same value as a new row for a PRIMARY KEY or a UNIQUE index, the old row is deleted before the new row is inserted.

Kısaca: REPLACE komutu INSERT gibi çalışır, fakat benzer değerlere (Primary key veya unique index’e bakarak) sahip başka bir satır var ise o satır silinir ve bu yenisi eklenir.

Bu komutu verileri güncellemek için kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda verinin olup olmadığını kontrol edip ona göre güncellemek yada yeni eklemek gibi birkaç iş yapmak yerine doğrudan bu komut ile bu iş yükünü mysql’e bırakıp, varsa güncellemesini yoksa oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanım:

REPLACE INTO tablo (id,sutun) VALUES (2,"abc");

Burada anahtar olarak id kullanıldı fakat veride anahtar olabilecek başka değer varsa (örneğin kullanıcı adı veya kullanıcı_id gibi) onu da eklemeniz iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.